X
X
X
X

Web Sitelerinde AMP'nin Önemi

AnasayfaYazılar Web Sitelerinde AMP'nin Önemi

AMP Nedir: Web Sitelerinde AMP’nin Önemi
Akıllı telefonlar ve tabletler, internete erişmek için kullanılan, her geçen yıl pastadan daha büyük pay alan araçlarıdır. Kullanıcılar cihazlarını kullanırken akıcı bir gezinme deneyimi beklerler. Bunun için, “Hızlandırılmış Mobil Sayfaların” (AMP) sağlayabileceği memnuniyeti garanti eden yanıt verme ve performans parametrelerini izleyerek siteler oluşturmak ve bunları yönetmek gerekir.
AMP, mobil cihazlara yüklendiğinde web sayfalarını %85'e kadar daha hızlı hale getirebilir. Bu hız artışı, bugünlerde çok önemli olan optimize edilmiş bir gezinme deneyimi anlamına gelir. Erişim kaynağı olarak akıllı telefonların ve tabletlerin giderek daha fazla kullanıldığı trafikle, web sitelerini bu şekilde uyarlamak pratikte bir zorunluluktur.
Mobil uyumlu sayfalar geliştirmek, her profesyonelin nasıl başa çıkacağını bilmesi gereken bir zorluktur.
AMP Nedir?
AMP, mobil cihazlarda daha güçlü performans elde etmek için web sayfalarını uyarlamaya yönelik bir çerçevedir. İngilizce’de “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelen kısaltma, AMP’nin ne işe yaradığını iyi şekilde ifade eder: akıllı telefonlarda ve tabletlerde gezinme deneyimini mümkün olan en iyi hale getirmek.
AMP zorunlu bir ihtiyaçtır, çünkü mobil aracılığıyla web erişiminin muazzam hacmi yadsınamaz. Bir kullanıcı, mobil ekranda yerleşim kötüyse, resimler görünmüyorsa ve özellikle yükleme yavaşsa bir web sitesini ziyaret etmekten vazgeçebilir.
Akıllı telefonların kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde, web sitelerinin, masaüstü versiyonlarının daha küçük ekranlarda oynatıldığı bir dönem vardı. Anca bu mobil gezinme için olumsuz bir durum oluşturuyordu.
Nasıl Çalışır?
AMP, web sitelerinin daha hafif bir sürümle, yani daha az yükleme öğesiyle çalışmasına olanak tanıyan bir tür yapılandırmadır. Bu şekilde sayfalar her erişildiğinde daha hızlı hazır olacaktır.
Ancak bu özelliği kullanırken dikkatli olunmalıdır. AMP, bazı öğeleri kaldırarak, yani daha hafif sürümler oluşturarak sayfaları optimize eder. Daha bilgilendirici olan bazı basit sayfalarda AMP uygulanarak site genel olarak çok daha hızlı hale getirilebilir. Kurumsal sitelerin genellikle sahip olduğu “Hakkında” gibi sayfalarına AMP kolayca yerleştirilebilir.
Blogları olanlar için AMP, çok fazla resim içermeyen basit içerik yayınlama konusunda harika bir çözüm olabilir. Bu, sayfaların çok daha fazla ziyaret almasını, trafiği, etkileşimi ve ayrıca dönüşümleri artırmasını sağlayacaktır.
AMP’nin Faydaları Nelerdir?
AMP'nin mobil sayfalarda kullanılması birçok avantajı beraberinde getirir. Ayrıca bu avantajlar sadece performansla ilgili değil, aynı zamanda Google sıralamalarıyla da ilgilidir. Başarılı bir stratejiye sahip olmak ve trafik çekmek için öne çıkmak esastır.
Siteyi %85 daha hızlı yapar
Google’a göre AMP kullanıldığında sayfa yükleme performansı %85'e kadar artabilir. Bu gerçekten çok etkileyici bir sayıdır ve kullanıcıların bir web sitesine yapılan ziyaretle düzgün bir şekilde ilgilenmelerini sağlamak için çok daha fazla olanak anlamına gelir.
Aksi takdirde, yükü tamamlamadan siteyi terk etme olasılığı yükseliş gösterecektir. Bu durum tüm web site sahiplerinin düşünmesi gereken bir durumdur. Hız, her zaman maksimum performans bekleyen mevcut kullanıcı profili arasında gerçekten önemli bir şeydir.
Kullanıcı deneyimini iyileştirir
Kullanıcı deneyimi, teknoloji hakkında konuştuğumuzda her şey için temel bir kavramdır: yazılım, uygulamalar ve hepsinden önemlisi web siteleri. Bu, bir deney sırasında insanların tüm arzularının yerine getirilmesini ve her şeyin yolunda gitmesini beklediği anlamına gelir.
Bir web sitesini ziyaret ederken, sayfaların yavaş yüklenmesi bu deneyim için olumsuz olabilir. Sayfayı terk etmekten etkileşimi kaybetmeye kadar birçok olumsuz sonuç vardır.
Google'daki sıralamayı iyileştirir
Sayfa yükü bir Google sıralama parametresidir. Bu durum, ilgili konuda daha yavaş olanların, ilk arama sonuçlarından kaybolarak cezalandırılacakları anlamına gelir. Sıralamaların fazlasıyla önemli olduğu günümüzde, AMP’nin gerekliliği daha da iyi anlaşılmaktadır.


Top