X
X
X
X

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

AnasayfaYazılarTensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?
TensorFlow, makine öğrenimi ile sayısal hesaplama ve diğer birçok görev için oluşturulmuş açık kaynaklı bir kitaplıktır. 2015 yılında Google tarafından geliştirildi ve hızla makine öğrenimi ve derin öğrenme için ana araçlardan biri haline geldi. Herkes TensorFlow'u ücretsiz olarak kullanabilir ve ayrıca TensorFlow'daki programlama stili Python'a çok benzer.
TensorFlow Pratikte Nasıl Kullanılır?
TensorFlow'u kullanmaya başlamak zor değildir. İlk adım, TensorFlow kitaplığını bilgisayarınıza indirmektir. TensorFlow kurulduktan sonra kodunuzu yazmak, derlemek ve sonuçları almak için bir arayüz kullanabilirsiniz.
Genel olarak, Python'u programlamak için kullanılan aynı arabirimler, Jupyter Notebook, Pycharm, vb. gibi TensorFlow'u programlamak için de kullanılır.
TensorFlow Nasıl Ortaya Çıktı?
2011 yılında, Google Brain ekibi sinir ağları ve derin öğrenmeyi hedefleyen DistBelief adlı bir sistem oluşturdu. Sistemin çok yararlı olduğunu kanıtladığı için birkaç Google şirketi DistBelief'i ticari uygulamalarda ve anketlerde kullanmaya başladı.
Şirket içinde kullanım arttıkça Google, daha basit ve daha hızlı hale getirmek amacıyla DistBelief'i yeniden tasarlamak için bir bilgisayar bilimci ekibi atadı. Bu iyileştirme DistBelief'i TensorFlow'a dönüştürdü.
TensorFlow'un Açık Kaynak Olması Ne Anlama Geliyor?
Bir yazılım “açık kaynak” olduğunda, kaynak kodunun, herhangi bir amaç için yazılımı herhangi bir kişi veya şirkete ücretsiz olarak görüntülemenize/incelemenize, değiştirmenize ve ayrıca dağıtmanıza izin veren bir telif hakkı lisansıyla birlikte açık olarak mevcut olduğu anlamına gelir.
Açık kaynaklı yazılımlar genellikle, herhangi bir geliştiricinin sistemin iyileştirilmesine katkıda bulunabileceği aktif katkıda bulunan topluluklara sahiptir. Bu niteliği sayesinde TensorFlow'un popülaritesi ve kullanımı muazzam bir şekilde artmıştır.
TensorFlow'u Kimler Kullanır?
Neredeyse her yapay zeka uzmanı bu araçla bir şekilde çalıştığı için, onu şirketlerde günlük ticari uygulamalarda kullananlardan (örneğin, bilim adamları gibi) tüm TensorFlow kullanıcılarını tek tek saymak çok zor olurdu.
Uygulamalarında TensorFlow kullandıklarını açıkça beyan eden bazı şirketler şunlardır: Coca-Cola, Intel, Airbus, General Electric (GE), Twitter, Airbnb, Paypal ve diğerleri.
TensorFlow, Windows, MacOS veya Linux üzerinde çalışan çapraz platformdur. Ayrıca, CPU'lar , GPU'lar (işlemeyi hızlandıran video kartları) ve hatta TPU'lar (Google tarafından makine öğrenimini hızlandırmak için geliştirilen belirli entegre devreler) üzerinde de çalışabilir.
TensorFlow API'leri halihazırda birkaç dilde mevcuttur: Python, JavaScript, C++, Java, Go, Swift, C#, Haskell, Julia, Ruby, Rust ve Scala.
TensorFlow Ne İçin Kullanılır?
Şimdiye de TensorFlow öğrenmenin önemli olduğuna ikna olmuşsunuzdur. Öyleyse, TensorFlow kodunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını biraz daha iyi anlamanın zamanı geldi.

TensorFlow'u, bir kod yazıp çalıştırdığımız bir tür dil programlaması olarak düşünebiliriz. Gerçekte, TensorFlow bir çerçevedir. Yani bir uygulamaya yönelik kodlar birliğidir. Ancak kesin bir tanımı detaylandırmak yerine, pratikte ne yaptığını görmek daha kolaydır.
TensorFlow'da programlama, Python'daki programlamaya çok benzer (esas olarak Python'un Numpy paketi.) Python (paketler ve işlevler) hakkında zaten bir şeyler biliyorsanız, kesinlikle TensorFlow'u öğrenmekte zorluk çekmeyeceksiniz.
TensorFlow'a başlamadan önce iyi bir temel elde etmek için Makine Öğrenimi ve Veri Analizi için ücretsiz kurslara katılmanız tavsiye edilir.
TensorFlow yüklendikten sonra, Python'u TensorFlow kodunuzu çalıştıracak şekilde programlamak için kullandığınız arabirimi (IDE) kullanabilirsiniz. Hatta TensorFlow ile karıştırılmış Python kodu yazabilir ve hepsini birlikte çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle, Numpy, Scikit-learn, Pandas , etc paketlerine/kütüphanelerine sahip olunduğu gibi, TensorFlow'u bir Python kitaplığı olarak düşünmek daha kolaydır.
Ancak geleneksel Python kitaplıklarından farklı olarak, bir oturum açmak gibi TensorFlow kodunu çalıştırmak için bazı özel ayrıntılar vardır.


Top