X
X
X
X

SSL Nedir? SSL Sertifikasının Önemi

AnasayfaYazılarSSL Nedir? SSL Sertifikasının Önemi

SSL Nedir? SSL Sertifikasının Önemi
SSL yani Güvenli Yuva Katmanı ilgili iki tarafın, kullanıcının ve web sitesinin bilgilerini doğrulayan ve koruyan sayfaların şifrelenmesidir. E-ticaret, güvenlik sertifikalarının sunulması gereken platformların başında gelmektedir.
"https" ön ekine eklenen fazladan "s", kullanıcının söz konusu web sitesiyle etkileşiminin şifreli olduğu anlamına gelir. Peki bu ne anlama geliyor? Bir kişi online mağazanızdan bir ürün satın almaya karar verdiğinde, adres sertifikasına sahip olduğunu gösteriyorsa, alıcının tüm kişisel verileri korunur.
Ancak, tüm çevrimiçi mağazalar SSL sertifikasına sahip değildir. Bu nedenle tüketicilerin online alışveriş yaparken dikkat etmesi çok önemlidir.
SSL sertifikası ne kadar önemlidir?
Dijital evinizin müşteri bilgilerini bir kasada sakladığını hayal edin. Tam adlar, adresler, e-postalar ve hatta kredi kartları gibi veriler. Bir kasayı güvenli alan yapan nedir? Koruma anahtarı, yani parola. Bu güvenlik, web sitenizde aktif olan SSL sertifikası gibi çalışır.
Bu sayede bu güvenliği elde ederek firmanız dijital ortamda daha güvenilir ve çekici hale gelecektir. Bu tür bir deneyim sağlamak, mağazanızın hedef kitlesine değer vermektir. Bu tür hareketlerin müşteriyi özel hissettireceğinden emin olabilirsiniz. Bu tür bir değişiklikle sitenizi güvenli hale getirebilir ve alıcıları elde tutabilirsiniz.
Ancak online sayfanız bir mağaza olmasa da bu sertifikaya ihtiyacınız var mı diye merak ediyorsanız cevap evet olacaktır.
Müşteri verilerine ve şifreli bir kanala ihtiyacınız olmadığı kadar, güvenli bir web sitesine sahip olmak iyi bir deneyim ve daha iyi sonuçlarla eş anlamlıdır. Bunun başlıca nedeni, SSL'nin arama motorları tarafından (örneğin Google gibi) iyi bir uygulama olarak görülmesi ve sitenizin organik sonuçlarda daha kolay bulunmasını sağlamasıdır.
SSL sertifikaları nasıl çalışır?
SSL sertifikası, güvenli bir tarama oturumu aracılığıyla çalışır, veriler şifrelenir. Sürecin kendisi görünmez bir şekilde, yani kullanıcı onu adım adım görmeden gerçekleşir.
Güvenlik uyarısı açıktır. E-posta adresinin önünde bulunan asma kilit sembolü ve ayrıca “https” öneki ile güvenli “ortam”dan emin olabilirsiniz.
Site güvenli olmadığında kullanıcı bir uyarı alır. Ve sonra muhtemelen daha iyi bir sayfada bilgi, ürün veya hizmet aramayı seçecektir.
Ne tür SSL Sertifikaları vardır?
Günümüzde beş farklı SSL Sertifikası türü bulunmaktadır. Her biri farklı bir amaç ve web sitesi türüne uyar.
SSL Sertifikası — etki alanı sahipliğini kanıtlar ve kullanıcınızla güvenli, şifreli bir bağlantı oluşturmak için idealdir. En basit ve en temel olanıdır;
Genişletilmiş Doğrulamalı SSL Sertifikası — Bu, günümüzde mevcut SSL Sertifika türlerinin en yüksek sınıfıdır. Daha güçlü şifreleme kullanır, bu nedenle çevrimiçi ödemelerle ilgili birçok veriyi işleyen herkes için idealdir;
Kurumsal doğrulamaya sahip SSL sertifikası — işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve eğitim kurumları için yapılmıştır. Satış yapmayan bilgilendirici siteler için idealdir. İşletmenizin gerçekliğini onaylamanızı sağlar;
Sertifikalı SAN SSL - her biri için sözleşmeli SSL'den daha düşük bir değerle birkaç farklı sitede korumaya ihtiyaç duyanlar için yapılmış sertifika türüdür;
SSL Wildcard sertifikası — bir web sitesindeki ve tüm ilgili sayfalarındaki tüm bilgileri şifreleme gücüne sahiptir. Size sınırsız sunucu ve alt etki alanında güvenlik hakkı verir ve mevcut en güçlü şifrelemeye sahiptir.
SSL Sertifikası türlerinden birine sahip olmak, web sitenizin kullanıcılarına güvenlik sunmanın harika bir yoludur. Ancak, isterseniz daha fazlasını da yapabilirsiniz.
Bir web sayfasına girerken, güvenlik işaretlerini kontrol etmek her zaman faydalıdır: “https” kodu ve adres çubuğundaki SSL kilidi sitenin korumalı olduğunu ifade eder. Site korumasızsa, yalnızca gerçekten güvenli olduğundan eminseniz sitede kalmanız tavsiye edilir.


Top