X
X
X
X

PHP Çerçevesi Nedir?

AnasayfaYazılarPHP Çerçevesi Nedir?

2021’de Kullanılabilecek En İyi PHP Frameworkler
Web geliştirme denilince HTML, CSS ve JavaScript'in yanı sıra PHP dili de akla gelen isimlerden biridir. Popüler inanışın aksine PHP hala yaygın olarak kullanılır. Facebook ve Wikipedia gibi büyük isimler de dahil olmak üzere web siteleri tarafından güvenilen bir dildir. PHP tüm web sitelerinin yaklaşık %79'u tarafından kullanılmaktadır.
PHP yazılımcıları genellikle kodlarını oluşturmak için bir PHP çerçevesine(framework) başvururlar. Bu yazıda 2021’de kullanılabilecek alternatif frameworklerden bahsedilecektir.
PHP Çerçevesi(Framework) Nedir?
PHP çerçevesi veya framework, PHP web uygulamaları oluşturmak için bir platformdur. PHP çerçeveleri, yaygın olarak kullanılan işlevler için kod kitaplıkları sağlayarak yazmanız gereken orijinal kod miktarını azaltır.
2021'de Kullanılabilecek En İyi PHP Çerçeveleri Nelerdir?
PHP yapılarının kesin bir listesini elde etmek zordur. Wikipedia 40 PHP çerçevesini listeler , ancak bunlardan bazıları en iyi şekilde içerik yönetim sistemleri olarak tanımlanır ve şüphesiz çok daha fazlası vardır.
Öncül PHP çerçeveleri arasında PHPlib, Horde ve Pear bulunur. Büyük isimlerin çoğu 2005 veya sonrasında piyasaya çıkmıştır. Yazının devamında çeşitli alternatiflerden bahsedeceğiz.
Laravel
Laravel , “Web Zanaatkarları için PHP Framework” olarak isimlendiriliyor. Kullanıcı kimlik doğrulaması gibi CodeIgniter'ın sahip olmadığı öğelere sahip bir framework isteyen Taylor Otwell tarafından geliştirilmiştir.
Başlıca Özellikler
Çıkış Tarihi: Haziran 2011
Mevcut sürüm: 8, 8 Eylül 2020'de yayınlandı.
Teknik gereksinimler:
PHP >= 7.2.5 (veya Laravel Homestead kullanın)
MySQL 5.6+, PostgreSQL 9.4+, SQLite 3.8.8+, SQL Server 2017+ için veritabanı desteği.
Laravel'in Artıları
Sizin için sanal bir doe geliştirme ortamı olan Laravel Homestead ile başlamak kolaydır. Laravel Homestead, yerel makinenize PHP, bir web sunucusu ve başka bir sunucu yazılımı yüklemenize gerek kalmadan size harika bir geliştirme ortamı sağlayan resmi, önceden paketlenmiş bir Vagrant kutusudur. Mac kullanıcısıysanız, geliştirme ortamınız olarak Laravel Valet'i kullanma seçeneğiniz de vardır. Bu arada, Laravel Valet, WordPress'in yanı sıra Symfony, CakePHP 3, Slim ve Zend'i de destekler.
Symfony
Symfony, hem bir PHP çerçevesi hem de web siteleri oluşturmak için bir PHP bileşenleri koleksiyonudur.
Başlıca Özellikler
Çıkış Tarihi: Ekim 2005
Mevcut sürüm: 5.1.4
Teknik gereksinimler:
PHP >= 7.2.5
Symfony'nin Artıları
Symfony, ölçeklenebilir olması gereken web siteleri ve uygulamalar için mükemmel bir seçimdir. Symfony bileşenlerinin modüler sistemi çok esnektir ve size proje için gereken bileşenleri seçmenize olanak tanır.
Symfony, popüler PHP çerçevelerinin dışındaki çoğu veritabanını destekler.
Veritabanlarınızla etkileşim kurmanın en iyi yolu ORM Doktrini'nden geçer. Symfony, nesneleri veritabanına eşlemek için veri eşleyicileri kullanır. Bu, nesne modelinizi ve veritabanı şemanızı ayrı tutar; bu, bir veritabanı sütununu değiştirirseniz veritabanınızda çok fazla değişiklik yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir.
Symfony projelerinde hata ayıklama, yerleşik araç çubuğuyla oldukça basittir.
Symfony, öğrenmesi kolay, hızlı ve güvenli olan Twig şablonlama motorunu kullanır.
Packagist, indirip kullanabileceğiniz 4.000'den fazla Symfony paketini listeler.
Symfony, Sensio Labs tarafından ticari olarak desteklenmektedir. Bu , diğer PHP çerçevelerinin çoğundan farklı olarak profesyonel desteğin mevcut olduğu anlamına gelir . Ayrıca 3 yıllık desteğe sahip uzun vadeli sürümlerine sahiptir.
CodeIgniter
CodeIgniter framework, minimum yapılandırmaya sahip olduğu için web uygulamalarını hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur.
Başlıca Özellikler
Çıkış Tarihi: Şubat 2006
Mevcut sürüm: 4.0.3
Teknik gereksinimler:
PHP >= 7.2
MySQL, PostgreSQL, SQLite3 için veritabanı desteği
CodeIgniter hızıyla tanınır. Ayrıca esnektir. MVC mimarisiyle geliştirmeyi teşvik eder, ancak MVC olmayan uygulamaları da kodlayabilirsiniz. Çerçeve, CSRF ve XSS saldırılarına karşı savunmanın yanı sıra içeriğe duyarlı sızıntılar ve bir içerik güvenliği politikası da içerir.


Top