X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

İyi Bir Domain Nasıl Seçilir?

AnasayfaYazılarİyi Bir Domain Nasıl Seçilir?

İyi Bir Domain Nasıl Seçilir?

Alan adı seçimi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Alan adınız dijital adresinizdir. İlgi çekici bir tasarıma sahip olsanız dahi, doğru domain seçimi yapılmamışsa, müşterilerinizi web sitenize ulaşmadan kaybetmeniz olasıdır. Alan adının doğru seçilmiş olması, tarayıcının adres çubuğunda görünmeye başlayan bir alan adı; müşterilerinize marka bilinirliği ve profesyonellik aşılayacaktır.

Hâlihazırda dolaşımdaki yaklaşık iki milyar web sitesinin olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulursa, mükemmel alan adı için rekabet her zamankinden daha şiddetli olduğu daha net hale gelecektir. Peki, web siteniz için mükemmel ismi nasıl seçersiniz? Alan adınızın hedefleriniz için mükemmel olduğundan emin olmak için dikkat etmeniz gereken belirli noktalar vardır.

1. Hatırlanması En Kolay Kombinasyonu Seçin

Bir noktada alan adları, insanların hafızalarında sınırlamalar olduğu için ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla alan adınızı seçerken bu sınırları göz önünde bulundurmalısınız. Spesifik olarak, çalışma belleğini ne kadar çok vurgularsanız, akılda kalıcılık o denli artacaktır. Dolayısıyla, dikkat çekici bir alan adı seçimi çok önemlidir.

2. Adresinizi Mobil Uyumlu Yapın

2018'in ikinci çeyreğinde internet trafiğinin %51,89'unu mobil cihazlar taşıdı. Bu sayının 2017'nin üçüncü çeyreğinden itibaren düştüğünü görmek ilginç ama gerçek şu ki, sitenize erişen kişilerin en az yarısı, bir mobil cihaz kullanıyor.

Akla gelen kolay ve mobil uyumlu alan adlarına örnek olarak sırasıyla Google ve Bing verilebilir. Kısa, basit ve herkesin kolayca yazabileceği türden alan adları. Bu nedenle, alan adınızı seçerken, önce mobil cihazınıza yazmayı deneyin. Yazmak kolay mıydı? O halde doğru alan adını belirlediniz demektir.

3. Anahtar Kelimeler Ekleyin (Mümkünse)

Alan adlarındaki anahtar kelimeler SEO açısından büyük önem taşır. Bu tür küçük dokunuşlar, güzel bir eklentidir, ancak zorunlu değildir. Eğer yapabiliyorsanız ve bir anahtar kelime kullanmak mantıklıysa, bunu yapın. Ortalama olarak, en iyi performans gösteren alanların %63'ünün URL'lerinde anahtar kelimeler bulunur.

Ancak bir anahtar kelime ekleyemiyorsanız, bunların SEO'nuza minimum destek sağladığını ve tüm stratejinizi yalnızca bunları dahil etmek için yeniden ele almayı düşünürken dikkatlice düşünülmesi gerektiğini unutmayın.

4. Marka Olabilecek Alan Adlarını Seçin

Markanın öneminden bahsetmeden hiçbir alan adı strateji listesi tamamlanmış sayılmaz. Müşterilerin %77'si  ürünle ilişkili markaya göre alışveriş yapıyor. Daha da çılgın olan, bu kararların %90'ının bilinçaltında, olumlu duygulara sahip marka çağrışımlarına dayalı olarak verilmesidir.

Güçlü marka adlarına örnek olarak Amazon, IBM ve Tesla verilebilir. Ne yazık ki, bir marka haline gelebilir bir alanı adı seçerken, burada yer alan tüm ipuçlarını uygulamak kolay değildir, ama iyi bir seçim, marka bilinirliği açısından birçok olumlu şeyi de beraberinde getirecektir.

5. Doğru Uzantıyı Seçin

Bir klasik olarak .com, hem SEO hem de akılda kalıcılık için alan uzantıları arasında hala öne çıkıyor. Ancak eskisinden çok daha fazla alan adı uzantısı var ve stratejik olarak kullanılırsa bunlarla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

6. Alan Adı  Bulma Araçlarından Yararlanın

Tüm bu gereksinimleri karşılayan bir alan adı bulmaya çalışmak kolay bir iş değildir. Neyse ki, alan adı seçimi konusunda yardıma ihtiyaç varsa, bu yükün bir kısmını bu platformların üstlenmesini sağlayabilirsiniz.

DomainWheel

DomainWheel, basit ve kullanımı kolay bir alan adı oluşturucudur. Sadece bir anahtar kelime girin ve mevcut tüm alan adlarını görün. Bu platform benzer sesler, tekerlemeler ve rastgele öneriler içeren domainler de sunar.

NameMesh

SEO tabanlı öneriler, kısa adlar, ortak alan adları ve yeni alan uzantıları dahil olmak üzere birden fazla domain sunar.


Top