X
X
X
X

HostingHizmeti Almak İçin Nasıl Bir Yöntem İzlenir?

AnasayfaYazılarHostingHostingHizmeti Almak İçin Nasıl Bir...

HostingHizmeti Almak İçin Nasıl Bir Yöntem İzlenir?

Hostinghizmeti, internette olmanın en önemli ayrıntılarından biridir. İnternette olmak için bir alan adı kaydedin. Bu alan adı, web sitenizde kullanmak için etki alanı dediğimiz özel bir adrestir. Bu adres aracılığıyla insanlar web sitenizi internette bulurlar. Zaten bir alan adınız varsa, bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirde, bir alan adı kaydetmeniz gerekecektir.

Sadece alan adı almakla web sitesinin ilk adımı atılır. Sitenin yayınlanması için hosting gereklidir. Hosting, web sitesinin internet üzerinde barınmasını sağlar. Genelde alan adı ile hostingin aynı yerden alınması, web sitesi ile ilgili yapılacak tüm işlemlerde kolaylık sağlar. Ayrıca alan adı ve hostinginbir arada alınması, internet ortamında nezaket olarak kabul edilir. Halihazırda bir alan adınız varsa bu domain ile hosting satın alarak kurulumlarınızı gerçekleştirebilir veya hosting hizmeti almak istediğiniz kuruluştan yeni bir alan adı kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

HostingSeçimi Önemli Bir Karardır

Web sitesinin nerede barındırılacağına karar vermek önemli bir ayrıntıdır.Çünkü alan adı yalnızca adresin kullanımını garanti eder. Ancak barındırma olmadan herhangi bir şeyi internette yayınlamak mümkün değildir. Bu nedenle hosting, web sitenizin “evi” gibi olacaktır.

Hostingsatın alırkenbirkaç soru ortaya çıkabilir. Örneğin, web sitem için ideal barındırma türü nedir? Gerçekten barındırmaya ihtiyacım var mı yoksa bir web sitesi yayınlamanın başka yolları var mı? Bu sorular önemlidir.

Web sitesi için ideal hostingtürü nedir? Bir web sitesi için birçok hostingtürü vardır. En popüler ve ekonomik olanı paylaşımlı hostingdir. Basitçe "web sitesi barındırma" olarak bilinen paylaşımlı barındırma, internet sitelerinin büyük çoğunluğuna hizmet eder ve açık ara en ucuzudur. Yeni bir web sitesi veya blog yayınlamayı düşünüyorsanız, paylaşımlı hostingin projenizi uzun süre düzgün bir şekilde desteklemesi çok muhtemeldir.

Özel Sunucu Seçenekleri

Diğer barındırma seçenekleri arasında sanal özel sunucu (veya yalnızca VPS ), bulut barındırma ve fiziksel sunucu bulunur. Tüm bu yöntemler, fazla trafiğe sahip olan siteler içindir.Çünkü özel hostinge sahip olmak fiyat olarak çok yüksektir.

Müşterilerine hosting satmak isteyen web profesyonelleri için önerilen, reseller olarak adlandırılan bir barındırma yöntemi de bulunmaktadır.Ancak adından da anlaşılacağı üzere, bu normal müşteriler için gerekli olan bir hizmet türü değildir.

Bu nedenle, yüksek miktarlarda trafik çekmeyecek bir web sitesi için, özel barındırma gerekli değildir. Bu tür, özel plana ihtiyaç duymayan web sitesi türleri arasında blog platformları, forumlar veya kurumsal siteler gibi platformlarısayabiliriz.

Aylık Ya Da Yıllık Hosting Seçimi Sonrası

Domain kaydı yapılıp, hosting alındıktan sonra sıra web sitesi kurulumu aşamasına gelecektir. Bu noktada eğer teknik bilginiz yoksa, web sitesi oluşturucu gibi sezgisel ve kullanımı kolay bir araç kullanarak kendiniz bir web sitesi veya blog oluşturabilirsiniz.

Teknik bilginiz varsa,WordPress gibi kurulu bir platformda (veya Magento, Joomla vb. gibi başka bir CMS) web sitenizi veya blogunuzu kendiniz kurabilirsiniz.

Bu alternatiflerin yanı sıra, satın aldığınız hosting üzerinde barındırılacak bir web sitesi için, ajanslardan hizmet alabilirsiniz. Bu yönde hizmet veren kuruluşlar, ihtiyaçlarınıza en uygun web çözümlerini sunarak, kişisel veya kurumsal web siteleri oluşturmaktadır.

Böylece satın aldığınız hosting hizmeti üzerinde yayınlanacak olan siteniz hazır hale gelecektir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu yol,uzun yolculuğun sadece başlangıcıdır. Web siteleri, dikkat gerektiren canlı organizmalar gibidir.İçeriği güncel tutmak önemlidir ve yeni ziyaretçiler çekmek için her daim yeni yollara aranmalıdır.

 


Top