X
X
X
X

Hosting Seçimi Aşamasında Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 6 Nokta

AnasayfaYazılarHosting Seçimi Aşamasında Göz Önünde Bulundurm...

Hosting Seçimi Aşamasında Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 6 Nokta

Hosting seçimi, günümüzde web sitelerinin giderek artan bir şekilde teknoloji tarafından yönlendirilen bir dünyada önem kazanmasıyla birlikte, herhangi bir dijital işletmenin başarısı için dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Ayrıca, fikirleri yaymak ve hatta boş zamanları değerlendirmek söz konusu olduğunda iletişim kurmanın ve marka bilinirliğinin en etkili yoludur.

E-ticaret projeniz için bir web sitesi oluşturmanız gerekiyorsa veya sadece blog projenize hayat vermek istiyorsanız, şu soruyla karşılaşırsınız: en iyi web barındırma hizmeti nasıl seçilir?

İnternette bu kadar çok seçenek varken seçim yapmak gerçekten zordur. Tüm web tasarımı ve içeriği hakkında endişelenmenin yanı sıra, bir web sitesi projesi başlatmak isteyen herkesin kafası karışır. Çeşitli hizmetler arasındaki farkları ve hangisinin amacınız için aradığınızı daha yakından sunduğunu dikkatlice değerlendirmek gerekir.

1 - Kullanılabilirlik (Uptime)

İnternette bir bağlantıya tıklamaktan ve hedef sitenin açılmamasından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bu sadece kullanıcıyı değil, aynı zamanda Google'ın kendisini de rahatsız eden ve o adres için organik arama sonuçlarına daha az değer vermeye başlayan bir sorundur. Bu nedenle, işe aldığınız web sitesi barındırma hizmetinin en iyi kullanılabilirlik kalitesini sunduğundan emin olun.

Çalışma süresi olarak da adlandırılan bu faktör, bir sayı kullanılarak ölçülebilir. %100'e ne kadar yakınsa, hizmet kullanılabilirliği o kadar iyi garanti eder. Web sitesi barındırma sağlayıcınızı seçerken, buna dikkat edin ve %99'un üzerinde çalışma süresi sunan seçeneklere öncelik verin.

2 – Aylık Trafik

Web sitesi barındırma hizmetlerinde aylık trafik limitleri olan paketler mevcuttur. Pratikte bu, sınırlı sayıda ziyaretten sonra sunucunun sizden "fazla ziyaretçi" başına ek bir ücret talep edeceği veya web sitenizi web'de görüntülemeyi durduracağı anlamına gelir.

Bu nedenle, her zaman şirketlerin sunduğu bilgilerden haberdar olun ve sınırsız veri trafiği olanlardan emin olun, böylece ziyaretçilerinize erişim sorunu yaşatma gibi bir ihtimalle karşı karşıya kalmayacaksınız.

3 – Sunucu Hızı

Zaten biraz SEO biliyorsanız, Google'ın her zaman daha hızlı yüklenen sayfalara öncelik vereceğini ve kullanıcılarına her zaman en iyi deneyimi sunmaya çalışacağını bilirsiniz.

Bu nedenle, işe aldığınız web sitesi barındırma hizmetinin iyi bir yükleme hızı sunup sunmadığını araştırın. Teoride önemsiz bir fark gibi görünebileceğini unutmayın, ancak pratikte içeriğinizi tüketmeye devam eden veya gecikmeden rahatsız olan ve sayfanızı terk eden bir kullanıcı arasındaki farktır.

4 – Verilerinizin Güvenliği

Web sitenizin barındırma ve içeriğini başka birine emanet etmek basit bir iş değildir. Bu nedenle, seçilen sağlayıcının müşterilerini tamamen koruyabildiğinden, bilgi yedekleme sistemi ve sürekli yedeklemeler sunabileceğinden emin olmalısınız. Hosting seçimi konusunda bu husus, büyük önem taşır.

5 – Müşteri Desteği

Sayfanızın başarısı için tüm koşulları sunmanın ötesinde, bir web sitesi barındırma hizmeti de size yardımcı olmak için verimli olmalıdır. Müşteri desteği, birçok kullanıcı için önemli bir faktördür ve sağlayıcının size yardımcı olması, hızlı bir şekilde çözülen bir kriz ile saatlerce süren çevrimdışı web sitesi arasındaki fark olabilir.

Hosting seçimi aşamasında Tercih etmeyi düşündüğünüz hizmetin desteğinin nasıl çalıştığını kontrol edin ve ayrıca şirketin size ulaşmak ve yardım istemek için hangi kanalları sunduğunu görün.

6 – (Mümkünse) Ücretsiz Deneme Yapın

Birçok web sitesi barındırma hizmeti, kullanıcının sağlayıcıyı tanıması ve ihtiyacınız olan her şeye sahip olup olmadığını test etmesi için ücretsiz kullanım süreleri sunar. Bu dönem, Hosting seçimi aşamasında, fikrinizi uygulamaya koymadan önce düşünmediğiniz engelleri belirlemeniz için çok önemlidir. Bu aşamadan sonra, hizmet sağlayıcı beklentilerinizi karşılamıyorsa, ücretsiz olarak ayrılabilirsiniz.


Top