X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Etkili Sosyal Medya Reklamları Nasıl Oluşturulur?

AnasayfaYazılarEtkili Sosyal Medya Reklamları Nasıl Oluşturul...

Etkili Sosyal Medya Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde özellikle de yeni hesaplar için, doğru hedeflenmiş bir kitleye ulaşmak için reklamlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazıda, sosyal medya reklam stratejinizin temellerinin nasıl olmasına ilişkin bilgi verilecek, ayrıca Instagram ve Facebook reklamlarınızda uygulayabileceğiniz bazı ipuçları sunulacaktır.

Sosyal Medya Reklam Stratejinizi Hassaslaştırın

Herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisinde olduğu gibi, içeriği planlamadan önce, sosyal medya reklamlarınız için ayrıntılı bir plan hazırlamanız gerekir.

Bunu yaparken de en başa dönmek en doğrusu olacaktır:

İş hedefiyle başlayın

Reklamın neyi başarmasını istiyorsunuz? Web sitenize yapılan tıklamalar, profil görünümleri, artan takipçiler, Instagram satışları vb. Bu hedefi belirlemek, reklamınızda harekete geçirici mesajın nasıl görüneceği konusunda size net bir fikir verecektir.

Hedef Kitle

Hedef kitle nedir? Reklamı kimin için yarattığınıza dair gerçekten net bir fikir edinmek için müşteri kişilikleri geliştirin. Böylece hedef kitlenize göre sosyal platforma karar verebilirsiniz,

Hedefinize ulaşmak için en iyi platform hangisidir? Hedef kitle davranışının her platformda nasıl farklılık gösterdiğini görmek için “Facebook Kitle İstatistiklerini” kullanabilirsiniz. Örneğin, kullanıcıların Facebook reklamlarıyla satın alma olasılığı daha yüksekse, hedefiniz satın alma olan kampanyalar oraya daha uygun olacaktır.

Hangi Reklam Biçimi?

Facebook ve Instagram’da, fotoğraf, reels ve hikaye dahil olmak üzere çeşitli reklam biçimleri, çeşitleri vardır. Hedef kitle ve rekabet araştırmasına, ürün türüne ve sektöre dayanarak, amacınız için hangi formatın en iyi olduğu konusunda net bir fikre sahip olacaksınız.

Sosyal Medya Reklamları İçin İpuçları

Instagram kullanıcılarının %83'ü uygulamada vakit geçirirken yeni ürün ve hizmetler keşfettiklerini söylüyor. Bu nedenle, Instagram'ın şu anda platformda aylık 2 milyonun üzerinde reklamvereni olduğunu söylemek sizi şaşırtmayacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda Instagram reklam formatı ile bu önemli ipuçlarını takip ederek hedef kitlenize doğru şekilde ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

1) 4: 5 En Boy Oranını Kullanın

Bu basit ama oldukça etkili bir Instagram reklam ipucudur. Kitlenizin reklam gönderisine mümkün olduğunca hakim olmaları için 4:5 en boy oranını (1080 x 1350) kullanarak fotoğraf ve video reklamlar oluşturun.

Sadece telefonun tüm ekranını kaplamakla kalmayacak, aynı zamanda insanların dikkatlerini çekmeniz için size daha fazla zaman vererek daha fazla zaman alacaktır.

2) Tutarlı Bir Şekilde Yapılan Görsel Markalamanın Önemi

Bu hususa dikkat ederek, reklamlarınızın hedef kitlenizin akışında görünmesi kastedilmektedir. 2020'de, sosyal medya kullanıcılarının reklamlara karşı giderek daha fazla alışkın hale gelmesiyle birlikte, “reklam körlüğü” her zamankinden daha büyük önem kazanmıştır.

Başka bir ifadeyle bu durum, reklam gönderinizin, bir reklam olarak yüksek oranda tanınabilirse, yani kalın harflerle “%50 SATIŞ” gibi ifadeleri içeren büyük bir kırmızı kareyse, insanların doğrudan geçme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle işin püf noktası, reklamlarınızın doğal görünmesini sağlamaktır. Bu hususa dikkat edildiği taktirde reklamınız, hedef kitlenizin takip ettiği içerikle uyumlu kalarak, takip ettikleri hesaplar arasında muhtemelen normal bir şekilde görülecektir.

3) Hikaye Reklamlarında Müzik Kullanın

Instagram Story reklamlarının %60'ının sesli izlendiğini biliyor muydunuz? Oluşturduğunuz video hikaye reklamlarının akılda kalıcı, dikkat çekici bir müziği olduğundan emin olun.

4) Video Reklamlar Oluşturun

Çeşitli pazarlama araştırmalarına göre videolar daha iyi performans gösteriyor ve tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca markalara dikkat çekme (otomatik oynatma sayesinde) ve mesajlarını iletme konusunda daha fazla fırsat sundukları için şirketler tarafından tercih ediliyorlar.

Video reklamlar yatay, dikey veya kare olabilir ve 60 saniyelik bir süre sınırı vardır. Ancak, birinin video reklamı baştan sona izlemesi çok nadirdir, bu nedenle ilk birkaç saniye kritiktir.


Top