X
X
X
X

ElasticSearch Nedir, Faydaları Nelerdir?

AnasayfaYazılarElasticSearch Nedir, Faydaları Nelerdir?

ElasticSearch Nedir, Faydaları Nelerdir?
Hacimli verilerle çalışma ihtiyacı giderek daha yaygın hale geldiğinden, büyük bir belge karmaşasında önemli verileri bulmak, yaygın olarak kabul edilen bir çözüm olmaksızın uzun süredir tekrar eden bir ihtiyaç haline gelmiştir.
ElasticSearch'ü neden kullanmalısınız?
ElasticSearch, “Ters İndeks” aramaları gerçekleştirir ve bu ilke şu şekilde çalışır:
Bir arama yapıldığında, arama terimlerini aramak için her bir belgeyi tek tek araştırmak yerine ters çevrilmiş dizine göre hareket edecektir.
Bu indeksleme süreci, ElasticSearch'ü yarı gerçek zamanlı bir arama motoru yapan şeydir.
ElasticSearch, performanstan ödün vermeden büyük miktarda veriyi destekler. Bir REST API sağlayarak platformdan bağımsız olarak herhangi bir sisteme dağıtılabilir. Ayrıca ElasticSearch, bir sunucudan birçok eşzamanlı sunucuya gidebildiği için yüksek düzeyde ölçeklenebilirdir.
ElasticSearch ne zaman kullanılır?
Metin arayarak büyük hacimli verilerde bilgi bulmak ilginç olduğunda ElasticSearch'e ihtiyaç duyulur. Ayrıca, arama sonucunda elde edilen veriler üzerinde analiz yapmak için bir API sağlar.
ElasticSearch nerede kullanılır?
İster bir veritabanında, ister günlük dosyalarında veya herhangi bir başka metin belgesi depolama biçiminde gerçekleştirilsin, tam metin aramaları yapmak ve bu aramayla alınan verileri analiz etmek isteyen herhangi bir projede.
ElasticSearch'ün faydaları nelerdir?
Artık ElasticSearch'ün tam olarak nasıl çalıştığını bildiğinize göre, bu aracın aramalarınıza getirdiği farklılıklar hakkında bilgi almaya hazırsınız. ElasticSearch kullanmanın başlıca avantajları aşağıdadır.
Yeni arama seçenekleri
ElasticSearch'ün en büyük avantajlarından biri, hizmetin veri platformlarınıza eklediği arama seçeneklerinin miktarıdır. Bu özellik, örneğin bir metin içinde sözcükleri aramaya ve uzun metinleri aramaya olanak tanır ve ayrıca arama isteklerini mümkün olduğunca çok alakalı sonuç getirmeleri için otomatik olarak tamamlar.
Belgeleri kolay arama için etiketlere göre düzenlemek, geçmişlerine dayalı tahmini metin ve yazım hatalarını düzeltmek, ElasticSearch ile arama sonuçlarını çok daha güvenilir hale getirir.
Büyük veri desteği
Ancak, ElasticSearch'ün tüm diferansiyellerinden hiçbiri, aracın büyük veritabanlarını desteklemesi kadar öne çıkmaz. ElasticSearch, Büyük Veri'nin en büyük sağlayıcılarından biridir ve şirketlerin büyük bilgi kümelerine sorunsuzca göz atmalarına ve karar verme süreci için her zaman en yeni ve faydalı bilgileri belirlemelerine olanak tanır.
ElasticSearch'ün hızı, performansı ve doğruluğu daha büyük veri kümelerinden etkilenmez. Arama özelliği kullanılarak daha az bilgi içeren sistemlerdeki avantajların aynısını elde etmek mümkündür. Sonuçta, tüm geliştirmeleri Büyük Veri göz önünde bulundurularak yapıldı.
Herhangi bir sistemde uygulama
ElasticSearch'ü uygulamak çok basittir. Web sitesinde bulunan yükleyiciyi ve aracı desteklemek için hazırlanan belgeleri kullanarak, bilgi düzeyi ne olursa olsun herhangi bir kullanıcı ElasticSearch'ü uygulayabilir ve araçla ilk adımlarını atabilir.
Bu nedenle, ElasticSearch'ü iş başında görmek, iyi çalışması için BT departmanlarından daha fazla bilgi ve saatlerce çalışma gerektiren diğer arama araçlarına göre çok daha kolaydır.
Ölçeklenebilir arama çözümü
ElasticSearch kullanan geliştirme ekipleri, özelliği başka hiçbir şeyle değiştirmez. Sonuçta, bu özellik sistemlerinizde uygulandığında arama işlevini ölçeklendirmek çok daha kolaydır.
ElasticSearch doğası gereği dağıtılmış bir sistem olduğundan, yatay olarak ölçeklendirmek, yeni özellikler eklemek ve yeni veri kümelerini bağlamak basit bir iş haline gelir.
Hızlı ve akıllı arama
Performans, ElasticSearch'ün bu özelliği geliştiriciler tarafından çok sevilmesini sağlayan bir diğer avantajıdır. Karmaşık sorgular yapmak, kapsamlı aramalar yapmak ve sonuçlara erişmek, aracı kullanırken çok daha hızlıdır.
Arama özelliği tarafından önceden işlenmiş verilere hızlı bir şekilde erişmek için bir önbellek kullanmak, ElasticSearch'ün bu konudaki en büyük başarılarından biridir. Mevcut filtreler ve istekler, diğer arama özelliklerini kullanırken olduğundan çok daha hızlı doğru sonuçlar verir.


Top